Paraziti

Chvostoskoci

Chvostoskok je sotva 1 mm velký brouček. V bioaktivních teráriích jsou žádaní, protože požírají hnijící zbytky potravy, poškozená vajíčka atp. Je pravda, že pár chvostoskoků šnekům nijak moc nevadí, problém může nastat, když je jich hodně. Šneka otravují a mladé mohou zahubit. 

Jak proti nim bojovat?

Ubikaci je nutno důkladně vyčistit. Chvostoskoci se často objeví v přemokřeném substrátu, takže lignocel stačí nechat vyschnout a nemusí se hned dávat nový. Šneky stačí pečlivě opláchnout vlažnou vodou a zabydlet ve vyčištěné ubikaci. Poté si dávat pozor na přemokření substrátu a na zbytky potravy.

Smutnice a octomilky

Malé mušky, které otravují chovatele, i šneka. Pár mušek nevadí ani šnekovi, povětšinou ani chovateli. Otravné jsou, když se jejich počet zvedne. Větším problémem jsou larvy, které se líhnou v lignocelu a mohou zlikvidovat snůšku či madé šneky. Velkého budou havně otravovat. 

Jak proti nim bojovat?

Pokud je mušek jen pár, ubikaci vyvětráme a někde vedle umístíme lepovou past (bývají to žluté trojúhelníčky).

Pokud je mušek hodně, je na čase ubikaci vyčistit, lignocel nechat přeschnou, vypéct nebo dát nový. Do substrátu lze přidat hřebíček, koření, ale pozor, pokud se dostane do nádoby s vodou, může to šneka rychle zabít - bohužel vlastní zkušenost, kdy byl šnek hlavou naočený ve vodě, ve které byl hřebíček a uvnitř jako by byl roztelký. Hřebíček by měl zabránit kladení vajec do substrátu, ale nezamezí to lítaní mušek od jinud. K tomu jsou vhodné ty lepové pasti.

Proti larvám a kladení působí i vápnitý dolomit (drcený vápenec). Šneci z něho mají i nějaký vápník - přijímají ho nohou tím, jak lezou.

Nejdůležitější však je prevence. Minimálně ob den vybírat zbytky potravy (pokud odjíždíte, brambor vydrží déle) a viditelné výkaly. Nezaručí to na 100%, že se přeci jen neobjeví, ale šneci budou mít čisto a nebude takové riziko tvoření plísní na substrátu.

 

Hlístice

Tencí červíci, které můžeme vidět ve výkalech plžů a ve slizu u dýchacího otvoru. Šneka mohou zabít, pokud se to nezačne řešit. Hlístic u šneků jsou dva typy, jedn mají do 0,5mm a druhé před 1mm. Dají se zaměnit i s larvami smutnic, které jsou v lignocelu. První příznaky: mladí jedinci přestávají růst, rostou křivě, okusují si ulitu (snaží se ji čistit), šneci mají žlutý sliz.

Foto od Terezy Koldové.

Jak proti nim bojovat?

Pokud objevíme hlístice, musíme pořádně vyčistit ubikaci, šneky umístit na ubrousky po dobu léčení.

Léčebné koupele se provádí v česnekovém výluhu (přírodní odčervovadlo). Vymačkáme jeden až dva stroužky, dáme do misky a prolijeme horkou vodou, necháme vychladnout. Když bude výluh vlahý, můžeme přistoupit ke koupání šneků. Do misky nalijeme asi 1-3cm, podle velikosti šneka, a klidně ho v tom necháme lézt. Kupele se provádí minimálně týden každý den, ubrousky z karanténího boxu se každý den mění. Nutné kontrolovat box a výkaly šneka, zda se hlístice stále objevují. Pokud ano, léčbu prodloužíme.

Po léčbě je dobré šneky párkrát okoupat v heřmánku, který podpoří imunitu. 

Novinky

Líhnutí pakobylek

Takuž se mi asi týden, možná dva, líhnou pakobylky rohaté. Vajíčka jsem měla ve dvou ubikacích, jednu jsem rosila a druhou ne. Z nerosených vajíček mám zatím dva prcky a z roseých 6. Uvidím, kolik se jich vlíhne, rozkrmuji na listech čajových růží. 
Celý článek

Hlístice u šneků

V neděli 17.1. jsem na burze v Aldisu kupovala šneky. Když jsem je přivezla domů, osprchovla jsem je, prohlédla a když jsem nic nenašla, rozdělila jsem je dle druhů mezi moje kousky. Bohužel... U šneků, kteří s nimi přišli do styku se mi objevily hlístice. Nejhůře na tom jsou nejspíše Achatina...
Celý článek

Užovka červená - Astarte

Dnes jsem si přivezla Astarte, druhou žofinu. Je to krasavice od Kern Corns, díky burzám není moc vypapaná, ale to doženem :) Vylíhla se 6/2015, je tedy o 2 měsíce starší než Nefertiti, ale dlouhá je stejně :) 
Celý článek