Pogona vitticeps

 

Agama vousata | Agama australská | Bearded dragon

Agama vousatá pochází z Austrálie, vyskytuje se v pouštích, polopouštích, buších a savanách. Díky domovině je tento drak náročný na osvětlení. Ve své domovině je chráněná a je zakázán její vývoz, jiná světová ochrana ji však nezahrnuje. 
Dohuje velikosti okolo 50cm. Dožívají se obvykle 10-15let.
V Austrálii najdeme i více poddruhů rodu Pogona (Například Pogona henrylawsoni či Pogona minor), všechny tyto agamy jsou si podobné, přesto rozeznatelné.


Chov

Agamu vousatou lze chovat jen jednu samotnou, je jedno zda je to samec či samice, ale u samic musíme počítat s tím, že mohou mít každý rok falešné snůšky, to u samce nehrozí. Pokud chceme chovat více agam v jednom teráriu, musí být dostatečně veliké. V páru samec+samice agamy nechováme, samec by samici uhnal tím, jak by ji stále pářil a ona by byla nucena neustále snášet. 2 agamy v jednom teráriu máme vždy samice, samci jsou teritoriální a neustále by se prali, dokud by jeden nezemřel. 

Samce je vhodné mít vždy odděleně v jiném teráriu, i když máme více samiček. 

Terárium

Stavba terária

Vhodné terárum pro jednu agamu je o rozměrech 100x50x50 a pro dvě už 120x50x50, ale čím větší, tím lepší. Větrání v předu či na boku a nahoře. V teráriu musí být rozmezí teplot od 45 do 26° tak, aby si agama mohla přelést libovolně na teplejší a na chladnějí místo. Dále by pak neměl chybět vhodný zdroj UVB záření u výhřevné žárovky 10cm nad agamou a poslední světelný zdroj by měla být plnospektrání zářivka, která nahrazuje denní světlo. Od věci nejsou ani různé plošiny pro lezení. Písek nesmí pouštět barvu, nesmí být ostrý a nesmí prášit. Ideální zrnitost je od 0,8 do 1,6mm. 

Pokud chcete barvit, musíte použít buď barvu s atestem na dětské hračky či barvu bez atestu a poté přelakovat lakem s atestem na dětské hračky.

Toto je naše první doma vyrobené terárium (110x50x60 - DxŠxV).

Krmení

Agama je hmyzožravec, dokud je mládě, je důležité dávat tolik hmyzu, kolik hrdlo ráčí. V teráriu by nemělo chybět ani zelené (polníček, rukola, calisie, mlíčí z pampeliše (milují i květy)), v dospělosti žere agama hmyz a zeleninu (zelené) 50:50, někdy i více zeleninu, hmyzem již nekrmíme denně, ale přibližně jednou za tři dny, aby agama netloustla, zelené k dispozici denně.
Nejvýživnější jsou pro ně B. dubia (šváb argentinský) a další velké druhy švábů, dále cvrčci, sarančata, v létě kobylky (smýkaný hmyz je to nejlepší, co můžeme dráčkovi nabídnout, ovšem pozor na louk ošetřované postřiky a louky v okolí silnic), švábi turkistánští a někteří chovatelé dávají občas myší holátko (vhodnější po zimování nebo u samiček po snůškách, které potřebují rychleji přibrat a nabrat síly).

 

Novinky

P. irminia

Po dlouhém ozhodování se, kdy jsem si plánovala nejprve pořídit sklípkana Psalmopoeus irminia,...
Celý článek

Stavba inkubátoru

Po páření užovek jsem se rozhodovala, zda případně odchovám, nebo ne. No rozhodla jsem se, proč to...
Celý článek