Krmení

 

Nevhodné krmení - NIKDY NEKRMIT! 

V první řadě bychom se měli vyvarovat chyb, jako krmení moučnými výrobky a zrním. Achatiny ani jiní šneci nemají trávení uzpůsobené pro trávení mouky a výrobků z ní, v nejlepším případě by byli jen tuční, v horším by se jim ucpala střeva nebo by vyvrhli vole, což nejčastěji končí smrtí. Dále bychom neměli dávat jogurty, které se bohužel také vyrábí z mouky. Poté bych se vyvarovala i výrobku zvanému "Šnečí mls", kdo ví, co v tom vlastně je? Až příliš věřím tomu, že je v tom i ta mouka. (Pokud ohledně tohoto máte dotaz, tak mi napište, já vám odpovím)
 

Vhodné krmení

Všechny plže, až na výjimky (např. Euglandina rosea), krmíme zeleninou. Nikdy se nevymlouváme, že chtějí jen okurku nebo salát, když jim to nedáme, snědí zelí, salát, papriky, rajčata (část bez jadérek, ty mohou ucpat trávící ústrojí), i cokoliv jiného, jen je to musíme naučit a nerozmazlovat! Jednotvárná strava není nejlepší pro jejich růst. Někteří mají rádi i ovoce, ale musíme si sami vyzkoušet, jaké jim chutná, moji baští snad vše, co jim dám.
Šnek i v přírodě často baští něco živočišného, jako živočišná strava se dávají Gammarusy (většinou šnekům chutnají a prospívají po nich), jsou to sušené krevetky, které mají snad v každém zverimexu. Někteří chovatelé občas nabízejí syrové kuřecí maso, ale musíme počítat s tím, že výkaly budou opravdu hodně zapáchat.
Já občas šnekům drtím i tabletky chlorelly, je to sladkovodní řasa. Někteří šneci mi ji odmítají, jiní se po ní mohou utlouct, je to jen a pouze příodní produkt.
Tabulka od paní Jany Horáčkové-Chlumové ze skupiny Šnekománie na Facebooku.

Vápník

Často se objevuje chyba, že vápník je jen doplněk, OMYL! Šneci jej potřebují nejen pro správný růst, ale i pro pevnost ulity, opravování všelijakoých poškození a pro tvorbu vajec. 
Někteří lidé se mi snaží oponovat, že ke zdojům, co jim dáváme my, se taky nedostanou - sepiové kosti vyplavou z moře, mršiny v pralese mají kosti, ptáci mají vajíčka a z nich jsou skořápky, šneci i tam umírají a zbydou po nich ulity, a tak bych mohla pokračovat do nekonečka, v hcovu jim vápník podáváme sice trochu jinak, ale Ca bude stále Ca. Další věc je ta, že šnek se vápníkem nepředávkuje, pokud ho pozře více, tak jej bez problému vyloučí.
Jak tedy mohou vápník získat?
  1. Sepiová kost - šneci ji okusují či vstřebávají tím, jak po ní lezou. Někdy se stává, že ji již staší šneci nectějí kousat, ale to se mi ještě nestalo. Ovšem kost ráda natahuje vlhko z lignocelu a mnoho šneků nerado hlodá mokrou kost, to vyřešíme tak, že ji ráno dáme usušit a večer vrátíme, šneci jsou noční tvorové a celou noc jí buou mít k dispozici. Někdo ji připevňuje nad lignocel. Mě se nestává, že by něja extra vlhla a šneci jí nechtěly, jen někdy dám uschvout a vrátím. Důležité je položit sepiovku měkkým nahoru, tvrdou skořápku šneci nejí.
  2. Vápnitý dolomit - Musí být bílý! Pro Megalobulimus je to místo sepiové kosti, kterou odmítají (dáme jim misku s dolomitem). Můžeme jej namíchat do kokosové drti, prý pomáha proti smutnicím a octomilkám. Šneci jej vstřebávají lezením a tím, že ho pojídají.
  3. Vaječné skořápky - Další možnost dodání vápníku, pro mě neúřiná, šneci odmítají (zkoušela jsem když si jeden kousal ulitu). Musí se nadrtit na prášek.
  4. Další je prý možná Pravá křída (psací je z mastku), ale to já nezkoušela.

 

Novinky

P. irminia

Po dlouhém ozhodování se, kdy jsem si plánovala nejprve pořídit sklípkana Psalmopoeus irminia, později jsem ale místo něj začala přemýšlet nad Damon spp. jsem se přeci jen rozhodla po P. irminia. Jeden z důvodů je také pohyblivost Damonů spíše do boků a musím po ně sehnat jiné terárium. Možná je...
Celý článek

Líhnutí Pantherophis guttatus

Včera večer po práci jsem se šla podívat do inkubátoru, jak vypadají vajíčka. Čekalo ta ma mě velmi milé překvapení. Hadi se začali líhnout! Zatím dvě proříznutá vajíčka a jeden hadík vykukující ven (klasik). Jako první ale úplně vylezl Amelano. Mile mě překvapil, nevěděla jsem, zda je ve snůšce...
Celý článek

Stavba inkubátoru

Po páření užovek jsem se rozhodovala, zda případně odchovám, nebo ne. No rozhodla jsem se, proč to nezkusit? (A trochu mě k tomu naočkovali.) Našla jsem si info o inkubaci a rozhodla se postavit si suchý inkubátor. Po konzultaci se známou (taky si první dělala sama) jsem objednala fopnou folii,...
Celý článek