Pantherophis guttatus

Elaphe guttata | Užovka červená | Corn snake

Užovka červená pochází ze Severní Ameriky, kde se vyskytuje až po severní Mexiko. Žijí v suchých lesích, polích (díky výskytu v kukuřiných polích si získala americký název Corn snake - kukuřicný had) i odlesněných oblastech. Dorůstá většinou okolo 130 - 150cm, můžeme najít i větší jedince. 

Užovka červená je škrtič, v zajetí se objevují kousaví jedinci minimálně a většnou je to na vině chovatele. Pokud však kousne, není to nijak nebezpečné, od mládětete se spíše polekáte a u adultního jedince je bolest podobná bodnutí vosy.

Terárium

Terárium pro jednu užovku červenou by mělo mít rozměr alespoň 70x40x40 cm (dostala jsem dospělého hada v 60x40x40 a musím říct, že je to opravdu hodně malé). Jako podestýlka je vhodá rašelina míchaná s pískem nebo bukové štěpky, případně dřevěné hobliny, neprašné (nikoliv piliny). V karanténě nebo při léčení jsou vhodné papírové utěrky. Nevhodná je kokosová drť.

V teráriu by neměl chybět úkryt, byť se moji hadi skoro neskrývají (možná díky členitosti terária), úkryt by měl být nedílnou součástí každého terária. Dále miska s vodou. I když se užovky příliš nekoupou, potřebuje možnost se kdykoliv napít. 

Teploty v teráriu se pohybují od 30°C (lokálně až 35°C) do 25°C s nočním poklesem na pokojovou teplotu. Prý si zvyknou i na stálou teplotu 28°C.

1. terárium 100x50x50 - rostliny živé, 1/3 rašelina, 2/3 bukové štěpky 

2. terárium 120x42x60 - rostliny živé, bukové štěpky

3. terárium 80x30x40 -

Pracuje se na tom.

Krmení

Potravu užovky červené tvoří hlodavci, převážně bílé myši. Dospělá užovka může občas i potkana, ale ne jako stálou stravu, jsou tuční. Je možné si chovat mastomyši. 

Nikdy nenecháváme kořist s hadem o samotě. Laboratorní myš pravděpodobně hadovi nic neudělá (bude jej otravovat, pokud had nebude mít zájem), potkan může hada ošklivě pokousat, i zabít. 

V přírodě sní i jiného menšího hada, ještěrku a občas rybu. Karasi jsou pro ně toxičtí.

Novinky